Previous Standing/Results

Here you can see results from previous year’s monthly CSI homebrew club competitions.

Competition Standings 2014

Place Brewer Points
1 Ben Sugerman 65
2 Nathan Huff 37
3 Kevin Garrett 36
4 Ted Wojtysiak 34
5 Matt Dewese 31
6 Scott Goetzinger 23
7 Mike Sherman 20
8 Dave Humes 19
9 Chewie 11
10 Zach Riggle 7
10 Darren Stimpfle 7
10 Trevor & Jill 7
11 Don Zwack 6
11 Ben Schwalb 6
11 Andy Janaitis 6
12 Matt Barra 5
12 Greg Thompson 5
12 Chris Gough 5
12 Jeff & Marsha 5
13 Brian Ferullo 4
13 Ron Santiago 4
14 Brent Macaloney 1
14 Matt Dunigan 1
14 Brad Deshong 1
14 Dave Grebe 1
14 John Wilson 1
14 Tim Scouter 1

Competition Results 2014

Month Theme
First Place

7 points
Theme
Second Place

6 points
Theme
Third Place

5 points
Non-Theme
First Place

5 points
Non-Theme
Second Place

4 points
Non-Theme
Third Place

3 points
January
Jamil’s California Common
 Nathan Huff  Matt Dewese  Ben Sugerman Don Zwach (19A) Mike Sherman (22C)  Kevin Garrett (23)
February
Big Beers and Winter Warmers
Ted Wojtysiak (9E) Matt Dewese (13F)  Ben Sugerman (13F / 21A)  Kevin Garrett (13C)  Brian Ferullo (11C) Nathan Huff    (23)
March
Scotch & Scottish Ale and Smoked Beers
 Matt Dewese (12A / 22B) Nathan Huff    (9C) Chewie (9B) Dave Humes (13A) Zach Riggle (18E) Ted Wojtysiak (10B)
April
English Ales and Bitters
 Kevin Garrett (8C) Scott Goetzinger (8B)  Chewie (8C)  Matt Barra  (17B) Trevor & Jill (23/13D) Ben Schwalb (16E)
May
Belgian and French Ales
 Matt Dewese  Ben Sugerman Ted Wojtysiak Mike Sherman Nathan Huff
June
Wheat and Wit
Ben Sugerman (16A) Ted Wojtysiak (15A) Matt Dewese (17A) Kevin Garrett (2B)  Greg Thompson (20A)  Zach Riggle  (14B Mosaic)
July
Single Malt and Single Hop (SMASH)
Ben Sugerman (16C)  Ted Wojtysiak (27A) Ben Sugerman (14B) Kevin Garrett (10A)
August
Kölsch and Amber
Ben Sugerman (6C) Nathan Huff  (6C) Jeff & Marsha (6C)  Chris Gough (14B) Dave Humes (14B) Ted Wojtysiak (23/13D)
September
American Pale Ale and India Pale Ale
 Darren Stimpfle (14B)  Scott Goetzinger (14B) Ben Sugerman (14B)  Ted Wojtysiak (18D) Mike Sherman (12A)
October
Lagers and Oktoberfests
Kevin Garrett (5C) Nathan Huff (4C) Ben Sugerman (1D) Dave Humes (15C) Scott Goetzinger (18B) Ben Schwalb (17F)
November
Porters and Stouts
Ben Sugerman Scott Goetzinger (13C) Dave Humes (13A)  Andy Janaitis (27A) Kevin Garrett (10C/21A) Trevor Fontes (16C/23)
December
Meads and Ciders
Ben Sugerman Mike Sherman Nathan Huff Dominic Cantalupo Ron Santiago

Competition Results from 2013

Place Brewer Points
1 Ted Wojtysiak 62
2 Ben Sugerman 40
3 Dave Humes 39
4 Matt Dewese 28
5 Chewie Davis 22
6 Mike Pietropaoli 21
7 Kevin Garrett 20
8 Brian Ferullo 19
9 Brent Macaloney 17
10 Jarrod Brennet 16
11 Andy Janaitis 15
12 Don Zwack 14
12 Zack Ruggle 14
13 Mike Sherman 11
14 Matt Dunigan 7
15 Greg Thompson 5
15 Trevor & Jill 5
16 Sandra Riela 3
16 John Wilson 3
17 Shawn Seidel 2
17 David Smith 2
17 Tom Howell 2
17 Chris Gough 2
17 John Thompson 2
18 Chris Anderson 1
18 Dominic Cantalupo 1
18 Ben Schwalb 1
18 Scott Goetzinger 1
18 Nathan Huff 1

Competition Results from 2013

Month Theme
First Place

7 points
Theme
Second Place

6 points
Theme
Third Place

5 points
Non-Theme
First Place

5 points
Non-Theme
Second Place

4 points
Non-Theme
Third Place

3 points
January
Jamil’s California Common
Ted Wojtysiak Mike Pietropaoli (none) Brian Ferullo
(12B)
Mike Pietropaoli
(14B)
Ted Wojtysiak
(13B)
February
Big Beers and Winter Warmers
Ted Wojtysiak
(18D)
Mike Pietropaoli
(21B)
Ben Sugerman
(21/12B)
Kevin Garrett
(15C)
Ted Wojtysiak
(16C)
Mike Pietropaoli
(20)
March
Scotch & Scottish Ale and Smoked Beers
Ted Wojtysiak
(9e)
 Kevin Garrett
(9c)
Greg Thompson
(22a)
 Dave Humes
(14b)
 Chewie
(23/12b)
 Matt Dewese
(9d)
April
English Ales and Bitters
Brian Ferullo
(8a)
Chewie
(8b)
Ted Wojtysiak
(8c)
Kevin Garrett
(12a)
Ted Wojtysiak
(14b)
(none)
May
Belgian and French Ales
Don Zwach
(18c)
Matt Dewese
(16c)
Ted Wojtysiak
(18b)
Dave Humes
(13c)
Mike Sherman
(11b)
Sandra Riela
(19a)
June
Wheat and Wit
Dave Humes
(15a)
Brent MacAloney
(6d)
Ted Wojtysiak
(15a)
Mike Sherman
(12b)
Chewie
(8b)
John Wilson
(10c/21a)
July
Single Malt and Single Hop (SMASH)
Ted Wojtysiak
(10a/SMASH)
Matt Dewese
(10a/SMASH)
(none) Andy Janaitis
(10b)
Ben Sugerman
(16c)
Brent MacAloney
(6d/21)
August
Kölsch and Amber
Ben Sugerman
(6c)
Andy Janatis
(6b)
Don Zwach
(10b)
Dave Humes
(13c)
Brian Ferullo
(14b)
Jared Brennet
(18c)
September
American Pale Ale and India Pale Ale
Jared Brennet
(14b)
Ben Sugerman
(14a)
Ted Wojtysiak
(14b)
Trevor & Jill
(16c)
Brian Ferullo
(8a)
Andy Janaitis
(20 Strawberry Ale)
October
Lagers and Oktoberfests
(none) (none) (none) Dave Humes
(15c)
Zach Riggle
(21a)
Brent MacAloney
(10a)
November
Porters and Stouts
Ben Sugerman (13F/23) Dave Humes (13C) Brent MacAloney (12B) Matt Dewese (16C) Zach Riggle
(18B)
Jarrod Brennet (16C)
December
Meads and Ciders
Ben Sugerman (27A) Matthew Dunigan (28A) Matt Dewese (25C) Dave Humes (14B) Andy Janaitis (23) Jarrod Brennet (21A)

Competition Standings from 2012

Place Brewer Points
1 Kevin Garrett 56
2 Ben Sugerman 38
3 Dave Humes 29
4 Trevor Fontes & Jill Legault 27
5 Matt Barra 19
T-6 Greg Bauer 17
T-6 Mike Pietropaoli 17
8 Chewie Davis 15
9 Chris Sollitto 11
10 Greg Thompson 10
T-11 Don Zwack 9
T-11 Ted Wojtysiak 9
T-11 John Wilson 9
14 Chris Gough 7
15 Mike Sherman 6
T-16 Dominic Cantalupo 5
T-16 Jim 5
18 Brad Deshong 4
T-19 Shawn Seidel 3
T-19 Matt Dewese 3

Competition Results from 2012

Month Theme
First Place

7 points
Theme
Second Place

6 points
Theme
Third Place

5 points
Non-Theme
First Place

5 points
Non-Theme
Second Place

4 points
Non-Theme
Third Place

3 points
January
Jamil’s California Common
(none) (none) (none) Kevin Garrett
(23)
Brad Deshong
(18C)
(none)
February
Big Beers and Winter Warmers
Greg Thompson
(13F)
(none) (none) Greg Bauer
(17F)
Ben Sugerman
(8C)
Kevin Garrett
(11C)
March
Scotch & Scottish Ale and Smoked Beers
Kevin Garrett
(9C)
Ben Sugerman
(9C)
(none) Dominic Cantalupo
(13E)
Chewie
(8B)
none
April
English Ales and Bitters
Chris Gough
(11A)
Kevin Garrett
(8B)
Trevor & Jill
(11E)
Dave Humes
(14B)
Ben Sugerman
(7B)
Matt Barra
(17B)
May
Belgian and French Ales
Chris Sollitto
(18D)
Matt Barra
(16C)
Mike Pietropaoli
(18D)
Dave Humes
(1E)
Chris Sollitto
(5C)
Mike Pietropaoli
(6A)
June
Wheat and Wit
Kevin Garrett
(16A)
Ted Wojtysiak
(15A)
Greg Bauer
(15A)
Dave Humes
(13B)
Chewie
(11C)
Ted Wojtysiak
(14B)
July
Single Malt and Single Hop (SMASH)
Greg Bauer Kevin Garrett (none) Dave Humes Don Zwack Greg Thompson
August
Kölsch and Amber
Ben Sugerman
(10B)
Kevin Garrett
(6C)
(none) Dave Humes
(13D)
Trevor & Jill
(16C)
Shawn Seidel
(21A)
September
American Pale Ale and India Pale Ale
Matt Barra
(14B)
(none) (none) Trevor & Jill
(16C)
Mike Pietropaoli
(23)
Ben Sugerman
(15B)
October
Lagers and Oktoberfests
Trevor & Jill
(22A)
Kevin Garrett
(3B)
Jim
(3B)
Don Zwack
(11C)
Dave Humes
(15A)
Ben Sugerman
(18C/21A)
November
Porters and Stouts
Ben Sugerman
(13B)
Trevor & Jill
(12B)
Kevin Garrett
(12B)
Mike Pietropaoli
(14B)
Ben Sugerman
(27C)
Matt Barra
(17E)
December
Meads and Ciders
Chewie
(27B)
Mike Sherman
(28B)
John Wilson
(25A)
Kevin Garrett
(13C)
John Wilson
(19B)
Matt Dewese
(6A)

 

Competition Standings from 2011

Place Brewer Points
1 Ben Sugerman 53
2 Ted Wojtysiak 42
3 Trevor Fontes and Jill Legault 38
4 Chris Sollitto 25
5 Chris Gough 21
6 Chewie Davis 19
7 Dave Humes 17
8 Ben Schwalb 16
9 Brent MacAloney 12
10 Brad Deshong 11
T-11 Matt and Sara Barra 10
T-11 Don Zwach 10
13 Greg Thompson 7
14 Greg Bauer 4
T-15 Nate 3
T-15 Shawn Seidel 3

Competition Results from 2011

Month Theme
First Place

7 points
Theme
Second Place

6 points
Theme
Third Place

5 points
Non-Theme
First Place

5 points
Non-Theme
Second Place

4 points
Non-Theme
Third Place

3 points
January
Jamil’s Northern Brown
Greg Thompson Chris Gough (none) Ben Sugerman
(28D Spiced Cider)
Ben Schwalb
(17E Gueze)
Brad Deshong
(14B American IPA)
February
Big Beers
Ben Sugerman
(18E Belgian Specialty)
Trevor and Jill
(13F Russian Imp Stout)
Ted Wojtysiak
(13F Russian Imp Stout)
Ben Schwalb
(18E Belgian Specialty)
Dave Humes
(Jamil’s NB)
Chewie
(8C ESB)
March
Scotch Ale
Trevor and Jill
(9E Wee Heavy)
Chewie
(9E Wee Heavy)
Ben Sugerman
(9E Wee Heavy)
Ted Wojtysiak
(18 Belgian Strong)
Brent MacAloney
(23 Specialty)
Brad DeShong
(7c Düsseldorf Alt)
April
English Ales
Chris Sollitto
(8C ESB)
Chris Gough
(8C ESB)
Trevor and Jill
(8B N English Brown)
Ted Wojtysiak
(23 Black IPA)
Ben Sugerman
(20-16A Pear Wit)
Chewie
(18B Belgian Dubbel)
May
Belgian
Ben Schwalb
(17B Flander’s Red)
Chris Sollitto
(16C Saison)
Brad Deshong
(18C Belgian Tripel)
Dave Humes
(14B ‘merican IPA)
Ben Sugerman
(12B Robust Porter)
Chewie
(21A coconut w/ 12B porter)
June
Wheat
Trevor and Jill
(6D w/ White Grapes)
(none) (none) Dave Humes
(13D Choc Stout)
Trevor and Jill
(16C Saison)
Chris Gough
14B ‘merican IPA
July
Kolsch/Amber
No competition due to power outage at Mahaffey’s on the meeting night.
August
Fruit/Smoked/Spiced
(none) (none) (none) Ted Wojtysiak
(14B ‘merican IPA)
Greg Bauer
(16B Belgian Pale)
Dave Humes
(23 Black IPA)
September
Pale Ales
Ted Wojtysiak
(14B AIPA)
Chris Sollitto
(14B AIPA)
Don Zwach
(14C Imp IPA)
Don Zwach
(12C Baltic Porter)
Matt and Sara
(16C Saison)
Ben Sugerman
(18A Blonde)
October
Oktoberfest/Lagers
Ben Sugerman
(4B Dunkel)
Chris Sollitto
(2A German Pils)
(none) Ted Wojtysiak
(9E Wee Heavy)
Trevor and Jill
(9C 80 Schilling)
Nate
(16C Rye Saison)
November
Porters/Stouts
Ben Sugerman
(13B Sweet Stout)
Matt and Sara
(13F Imperial Stout)
Brent MacAloney
(12B Robust Porter)
Ted Wojtysiak
(18D, 16E w/ Brett)
Chewie
(19B E Barleywine)
Greg Thompson
(17A Berlinerweiss)
December
Meads/Ciders
Ben Sugerman
(27B)
Chris Gough
(28D)
Trevor and Jill
(28D)
Ted Wojtysiak
(AIPA 14B)
Ben Sugerman
(Lambic 17F)
Shawn Seidel
(Choc Stout)

Competition Standings from 2010

 

Place Brewer Points
1 Chris Sollitto 55
2 Matt and Sara Barra 40
3 Trevor Fontes and Jill Legault 31
4 Dave Humes 25
T-5 Ted Wojtysiak 24
T-5 Ben Schwalb 24
7 Ben Sugerman 22
8 Greg Thompson 19
9 Don Zwach 17
10 Shawn Seidel 9
11 Brian 8
12 Bill Hillmeyer 7
T-13 Tony Scott 6
T-13 Chris Gough 6
T-15 Alan Hew 5
T-15 Gene 5
17 Bennet 4
T-18 Chewie 3
T-18 Alan Meeker 3

Competition Results from 2010

Month Theme
First Place

7 points
Theme
Second Place

6 points
Theme
Third Place

5 points
Non-Theme
First Place

5 points
Non-Theme
Second Place

4 points
Non-Theme
Third Place

3 points
January
Jamil’s
Northern Brown
Dave Humes Ted Wojtysiak Greg Thompson Chris Sollitto Trevor and Jill Brian
February
Big Beers
Chris Sollitto Chris Gough Matt and Sara Shawn Seidel Dave Humes Chris Sollitto
March
Scotch Ale
Ted Wojtysiak Matt and Sara None Brian Bennet Trevor and Jill
April
English Ales
Matt and Sara None None Ben Schwalb Trevor and Jill None
May
Belgian
Chris Sollitto Ben Schwalb Matt and Sara Greg Thompson Trevor and Jill Chewie
June
Wheat
Bill Hillmeyer Ben Sugerman Ted Wojtysiak Ben Sugerman Chris Sollitto Ben Schwalb
July
Kolsch/Amber
Matt and Sarah None None Don Zwach Chris Sollitto Ted Wojtysiak
August
Fruit/Smoked/Spiced
Don Zwach Tony Scott Alan Hew Chris Sollitto Trevor and Jill Greg Thompson
September
Pale Ales
Chris Sollitto Matt and Sara Dave Humes Trevor and Jill Dave Humes None
October
Oktoberfest/Lagers
Chris Sollitto None None Dave Humes Matt and Sara Ted Wojtysiak
November
Porters/Stouts
Ben Sugerman Chris Sollitto Don Zwach Ben Schwalb Ben Sugerman Alan Meeker
December
Meads/Ciders
Trevor and Jill Greg Thompson Gene Ben Schwalb Shawn Seidel None