2011

Competition Standings from 2011

 

Place Brewer Points
1 Ben Sugerman 53
2 Ted Wojtysiak 42
3 Trevor Fontes and Jill Legault 38
4 Chris Sollitto 25
5 Chris Gough 21
6 Chewie Davis 19
7 Dave Humes 17
8 Ben Schwalb 16
9 Brent MacAloney 12
10 Brad Deshong 11
T-11 Matt and Sara Barra 10
T-11 Don Zwach 10
13 Greg Thompson 7
14 Greg Bauer 4
T-15 Nate 3
T-15 Shawn Seidel 3

Competition Results from 2011


Month Theme
First Place

7 points
Theme
Second Place

6 points
Theme
Third Place

5 points
Non-Theme
First Place

5 points
Non-Theme
Second Place

4 points
Non-Theme
Third Place

3 points
January
Jamil’s Northern Brown
Greg Thompson Chris Gough (none) Ben Sugerman
(28D Spiced Cider)
Ben Schwalb
(17E Gueze)
Brad Deshong
(14B American IPA)
February
Big Beers
Ben Sugerman
(18E Belgian Specialty)
Trevor and Jill
(13F Russian Imp Stout)
Ted Wojtysiak
(13F Russian Imp Stout)
Ben Schwalb
(18E Belgian Specialty)
Dave Humes
(Jamil’s NB)
Chewie
(8C ESB)
March
Scotch Ale
Trevor and Jill
(9E Wee Heavy)
Chewie
(9E Wee Heavy)
Ben Sugerman
(9E Wee Heavy)
Ted Wojtysiak
(18 Belgian Strong)
Brent MacAloney
(23 Specialty)
Brad DeShong
(7c Düsseldorf Alt)
April
English Ales
Chris Sollitto
(8C ESB)
Chris Gough
(8C ESB)
Trevor and Jill
(8B N English Brown)
Ted Wojtysiak
(23 Black IPA)
Ben Sugerman
(20-16A Pear Wit)
Chewie
(18B Belgian Dubbel)
May
Belgian
Ben Schwalb
(17B Flander’s Red)
Chris Sollitto
(16C Saison)
Brad Deshong
(18C Belgian Tripel)
Dave Humes
(14B ‘merican IPA)
Ben Sugerman
(12B Robust Porter)
Chewie
(21A coconut w/ 12B porter)
June
Wheat
Trevor and Jill
(6D w/ White Grapes)
(none) (none) Dave Humes
(13D Choc Stout)
Trevor and Jill
(16C Saison)
Chris Gough
14B ‘merican IPA
July
Kolsch/Amber
No competition due to power outage at Mahaffey’s on the meeting night.
August
Fruit/Smoked/Spiced
(none) (none) (none) Ted Wojtysiak
(14B ‘merican IPA)
Greg Bauer
(16B Belgian Pale)
Dave Humes
(23 Black IPA)
September
Pale Ales
Ted Wojtysiak
(14B AIPA)
Chris Sollitto
(14B AIPA)
Don Zwach
(14C Imp IPA)
Don Zwach
(12C Baltic Porter)
Matt and Sara
(16C Saison)
Ben Sugerman
(18A Blonde)
October
Oktoberfest/Lagers
Ben Sugerman
(4B Dunkel)
Chris Sollitto
(2A German Pils)
(none) Ted Wojtysiak
(9E Wee Heavy)
Trevor and Jill
(9C 80 Schilling)
Nate
(16C Rye Saison)
November
Porters/Stouts
Ben Sugerman
(13B Sweet Stout)
Matt and Sara
(13F Imperial Stout)
Brent MacAloney
(12B Robust Porter)
Ted Wojtysiak
(18D, 16E w/ Brett)
Chewie
(19B E Barleywine)
Greg Thompson
(17A Berlinerweiss)
December
Meads/Ciders
Ben Sugerman
(27B)
Chris Gough
(28D)
Trevor and Jill
(28D)
Ted Wojtysiak
(AIPA 14B)
Ben Sugerman
(Lambic 17F)
Shawn Seidel
(Choc Stout)

Permanent link to this article: http://csibrewers.org/content/?page_id=1198

Add Comment Register



Leave a Reply